Pszichológus Miskolcon

Lélekgondnok

Lélekgondnok

szeXtárs

- A cikk szigorúan 16 éves kor felettieknek íródott!

2015. április 11. - Lélekgondnok

Mielőtt belekezdenél az olvasásba, kérlek nyugtázd magadban a következőt: a cikk szerzője ugyan pszichológus, ám nem szexuálpszichológus, így írása csupán információt közöl és javaslatokat tesz, tehát célja az önismeret önmagunk által történő fejlesztésének felkeltése.

64588_1424409847838842_214237723977249367_n.jpg
Sok esetben, ha szexuális problémákról beszélünk, a férfiak kerülnek fókuszba, de ha szexualitásról van szó, akkor kétszemélyes helyzetről beszélünk, tehát kettőn áll vagy bukik a dolog. Tény, hogy a férfiak „rossz teljesítő képességén” keresztül érezhető leginkább a probléma, de mindez igen is közös „munka” eredménye. Éppúgy szükséges hozzá a nő is és ezért a megoldásnak is kölcsönösségen kellene alapulnia: őszinte, nyílt kommunikáció, kölcsönös türelem és odafigyelés.

Most, hogy tisztáztunk néhány dolgot, előbb nézzük meg, melyek a tipikusan megjelenő problémák a férfiaknál, majd ezt követően a nőknél tapasztalható leggyakoribb szexuális zavarokat vesszük kicsit górcső alá. (Természetesen az alábbi zavarok mellett jóval több is létezik, ebben a cikkben én csak a legtipikusabbakat jártam körül.)

A potenciazavar-merevedési gondok hátterében a férfi szorongása áll, vagyis félelem a rossz szexuális teljesítménytől. Sajnos sokszor a nő reakciója ezt még jobban erősíti, mert úgy érzi, hogy a jelenség miatta alakult ki, azt hiszi nem kívánatos partnere számára és ezt sokszor a másik fejéhez is vágja. Vagyis a teljesítményszorongás és bűntudatkeltés elmélyíti a problémát.
De mi okozhatja a teljesítményszorongást? Önbizalom hiány (nincs kellő tapasztalata), párkapcsolati probléma (pl. a nő félre lép, ebből kifolyólag a férfi úgy érzi becsapták, lecserélték és kevésnek érzi magát), munkahelyi problémák (a családfő nem tud teljesíteni a munkahelyén, emiatt kisebbrendűség érzése van), gyermekkori problémák (büntették az önkielégítést és emiatt a szex bűnként van a tudatában). Tulajdonképpen mindez egy kondicionálás (két inger együtt járása) eredménye, amely rossz tanult viselkedést eredményezett. Érthetőbben a szexuális vágy társult egy rossz élménnyel (szorongást keltő esemény) és így létrejött egy rossz viselkedés, mint merevedési probléma. Megoldási javaslat az ellenkondicionálás, vagyis a tanult viselkedés felülírása.

A „korai öröm” probléma szintén rossz kondicionálás (ingertársítás) eredménye. Például gondoljunk bele egy serdülő helyzetébe, aki épp csökkenteni akarja vágyai okozta izgalmát egy kis manuális tevékenységgel. Nincs egyedül a lakásban, így titokban és sietve kell cselekednie, és ez a siettetés összetársul a szexualitással. Rátanul arra, hogy minél gyorsabban kell túl lennie rajta és már kész a probléma. Megoldás lehet a kontroll megtanulása a tevékenység végzésével, késleltetett befejezéssel.

A nők leggyakoribb szexuális problémája az orgazmus hiánya, aminek okai lehetnek az önismeret hiányossága (pontosabban saját testi örömeinek felfedezetlenségéből adódó hiányosság), korábbi rossz partneri élmények (akár rossz első alkalom), szexuális erőszak, félelem, stressz, gyermekkori elfojtott emlékek (pl. önkielégítés megszégyenítése miatt érzett bűntudat). A problémát sokszor mélyíti, hogy a nők hamis visszajelzéseket adnak partnerüknek az aktus után („Csodálatos voltál Drágám!”, orgazmus megjátszása), ezáltal elzárják maguk előtt a megoldás lehetőségét. A megoldáshoz vezető út lehet az önismeret mélyítése a hiányosságokra építve, az őszinte kommunikáció partnerünkkel és a múltbéli, elfojtott emlékek feldolgozása (szükség esetén szakember felkeresésével).

A másik véglet a gyengébbik nemnél a „fehérmájúság”, azaz a túlzott szexuális vágy, amely gyakran gyermekkori szeretethiányból táplálkozik, amit a személy így akar pótolni. Ebben az esetben is az önreflexió, vagyis az őszinte önismereti problémamegoldás vihet sikerre.

Összegezve a dolgokat, a szexuális problémák kialakulásában férfi és nő egyaránt szerepet játszik, így a megoldás is kizárólag közös munka árán valósulhat meg: őszinte, nyílt kommunikáció, kölcsönös türelem és odafigyelés.
-Lélekgondnok

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lelekgondnok.blog.hu/api/trackback/id/tr847355952

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása