Napjainkban egyre többet hallunk arról, hogy idegenek netes közösségi oldalakon keresztül vesznek rá kiskorúakat az öngyilkosságra. Média hype vagy valós fenyegetés?
Véleményem szerint inkább a depresszív vagy öngyilkossági gondolatokkal küzdő kamaszok találnak rá hasonló gondokkal küzdő, magányos, meg nem értett fiatalok csoportjára, mint fordítva. Azzal egyet értek, hogy a médiának nem kis gerjesztő, manipulációs hatása van, de csak azokra a gyermekekre tud ily mód hatni, akik eleve fogékonyak rá.
A média hírek olvasása és valóságalapjainak a keresése helyett, sokkal inkább azzal kellene foglalkoznunk, hogy miért van ilyen sok fiatal, aki hajlamos az öngyilkosságra, és hogy ez miért csak akkor derül ki, amikor már késő. Sajnos a média azért is veszélyes, mert a külső tényezőkre hívja fel a figyelmet, pedig a valódi probléma a gyermek életében van. Nem szabad elmennünk amellett az információ mellett sem, hogy 90 százalékuknál fennáll valamilyen pszichiátriai betegség. Sokszor ezt a környezet nem akarja vagy nem tudja észrevenni, pedig bizony a jelek ott vannak. A sok alkoholfogyasztás, drog, depresszív hangulat, viselkedésváltozás, jelentős tanulmányi eredményromlás mind árulkodó jel lehet. De akkor is érdemes jobban odafigyelni gyermekeinkre, ha valamilyen jelentős változás, negatív életesemény áll be az életében (szerelmi csalódás, iskolai kudarcok, szülők válása, gyász).
Szülőknek:
- Minden nap szánjunk legalább egy fél órát a gyermekeinkre.
- Beszélgessünk sokat a gyermekeinkkel (a neten látott dolgokról is).
- Találjuk olyan közösségi hobbit (zene, sport, művészet) a gyermekeinknek, amiben reálisabb visszajelzéseket kaphat önmagára a csoporttól.
- Építsünk pozitív jövőképet a gyermekeinknek, amiben tud hinni és ezáltal motivált is lesz arra, hogy megvalósítsa.
Kamaszoknak:
- Beszélgess sokat a barátaiddal, szüleiddel, mert ők azok, akik igazán ismernek és szeretnek, ezért segíteni tudnak (és nem az idegenek).
- Rendszeresen sportolj, mert a mozgás nem csak az egészséged miatt jó, hanem önbizalmat ad, az egyik legjobb örömforrás és még barátokra is találhatsz.
- Ami a kéksávos közösségi oldalt illeti, minél kevesebb személyes információt adj meg és posztolj magadról az adatlapodon, hogy a hülyék elkerüljenek.
- Ha hallod, hogy egy barátod azt mondja: - „Öngyilkos leszek és ezt ne áruld el senkinek!”, ne habozz szólni, mert jobb egy dühös barát, mint egy halott barát.
Teljesen mindegy, hogy miben hiszünk, média hype vagy sem. Nekünk felnőttként, szülőként, barátként is az a kötelességünk, hogy figyeljünk oda szeretteinkre.
-Lélekgondnok